امروز : جمعه, ۲۶ دی , ۱۳۹۹ - 2 جماد ثاني 1442
  پرینتخانه » اخبار اتحادیه, اخبار صنفی تاریخ انتشار : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱ | ارسال توسط :

اولین جلسه بررسی اجرای طرح افق

اولین جلسه بررسی اجراى طرح افق با حضور ابراهیم درستی نماینده وزیر صمت در اصناف کشور و عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران و تهران در محل اتاق اصناف ایران برگزار گردید.

در این نشست که حسین یوسفیان نماینده سامانه همتا، قدیمى ازمدیران طرح رجیسترى، مهدی غفوریان رئیس کمیته تخصصى تلفن همراه، مهدی عبقرى مشاور نماینده وزیر صمت در اصناف کشور (حوزه تلفن همراه)، هوشیار فقیهى معاون اقتصادى اتاق اصناف ایران حضور داشتند؛ ابراهیم درستی با بیان اینکه از اجرای طرح افق در شرایط فعلی بازار حمایت می کنیم گفت: البته در راستای قانونمند کردن و تنظیم بازار و هدایت واحدهای صنفی غیر مجاز به سوی دریافت جواز کسب، اجرای این طرح باید از واحدهای فاقد جواز کسب و شرکت های وارد کننده گوشی تلفن همراه آغاز شود.

درستی با تاکید بر اینکه در جریان اجرای این طرح باید مراقب باشیم واحدهای صنفی با جواز کسب صدمه نبینند، افزود: همه بخشهای زنجیره تامین تلفن همراه (وارد کننده، عمده فروش وخرده فروش) در زمانبندى پایانى اجرای طرح افق، ملزم به ثبت خرید و فروش خود در سامانه جامع تجارت وصدور فاکتور الکترونیک خواهند بود ودر صورتی که فاکتور الکترونیک در سامانه جامع تجارت (در قالب طرح افق) برای تلفن همراه صادر نشده باشد، از فعالسازی آن در سامانه همتا و دریافت خدمات شبکه اپراتوری جلوگیری به عمل خواهد آمد.

نماینده وزیر صمت در اصناف کشور با اشاره به فعالیت بالغ بر ۱ میلیون واحد صنفی بدون جواز در کشور، از بروز ۳۰ درصد تخلفات صنفی در این واحدها خبر داد واظهار داشت: اجرای طرح افق در بخش خرده فروشی از واحدهای فاقد جواز کسب، باعث تسریع در روند قانونمند شدن فعالیت این واحدها و تنظیم و متعادل شدن بازار تلفن همراه می شود، ضمن اینکه باعث تقویت جایگاه قانونی و عملکرد اتحادیه های صنفی ذیربط خواهد بود.

نایب رییس اول اتاق اصناف تهران با اشاره به مشکلات فراوان واحدهای صنفی، گفت: بخش اعظم بازار تلفن همراه از افراد جوان و تحصیل کرده هستند و باید از ایشان در راستای فعالیت قانونی حمایت شود.

رئیس اتحادیه صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران اضافه کرد: در حالی که از واحدهای صنفی با جواز کسب و قانونمند حمایت می کنیم، با متخلفان به شدت برخورد می کنیم.

همچنین در ادامه جلسه، حسین یوسفیان از مسئولان سامانه همتا گفت: طرح افق تمام گروه های کالایی را شامل می شود و این طرح را به تدریج برای تمام کالاها در بازه زمانی لازم اجرا خواهد گردید.

او ادامه داد: برای تمام گروه های کالایی برنامه داریم و در بازه های زمانی و با اطلاع رسانی لازم اجرای این طرح آغاز خواهد شد.

وی افزود:در گام اول فقط شرکتهاى واردکننده و براساس زمان بندى متعاقبا واحدهاى صنفى ۱۰- ۳۰ درصد میزان فروش کالایشان رادر این سامانه ثبت نام خواهند کرد و واحدهای بدون جواز با ثبت نام در این سامانه، پس از تایید اتحادیه می توانند فعالیت کنند.

در ادامه مهدی عبقرى مشاور نماینده وزیر صمت در اصناف کشور(حوزه تلفن همراه) ضمن بیان کم دیده شدن عمده فروشان متذکر شد: سالهاست اکوسیستم اقتصادى کشور برپایه پلان واردکننده بنکدار یا عمده فروش و نهایتا توزیع کننده و تک فروش میباشد و در این طرح بهاى کمترى به عمده فروشان که قطعا سرمایه گذاران صنفى میباشند، داده شده و میبایست میزان سود انها افزایش پیداکند.

وى با بیان ایرادات ضرایب مالیاتى این طرح بیان داشت: از متولیان خواستار اصلاح ضرایب مالیاتى و افزایش سود فروشندگان چه عمده فروشان و چه خرده فروشان هستیم و براین اساس بجهت عدم افزایش قیمت کالا براى مصرف کننده تقاضاى کاهش سود واردکنندگان را داریم همچنین درخصوص روند ثبت این فرایند درسامانه بدوا تقاضاى اموزش جامع، زمانبندى و در نهایت بدلیل قانونى شدن موضوع اجرا گردد.

درپایان ضمن موافقت با طرحهاى پیشنهادى مقررشد، خواسته های اصناف تامین و در جلسات بعدى زمانبندى اجرایی ابلاغ شود.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.